كوش آداسي


كوش آداسي


 کوش آداسی یکی از زیباترین و معروف ترین شهرهای تفریحی و گردشی ترکیه است. این شهر ساحلی در خلیج زیبایی در دریای اژه ترکیه قرار دارد و به معنای "جزیره پرنده" است. این شهر کوچک و زیبا سالانه هزاران گردشگر از سراسر دنیا را به سواحل شنی خود دعوت می‌کند300 روز از سال هوای آفتابی دارد و آب های زلال و آبی دریای اژه، شب های زنده و رستوران های کباب و ماهی، فروشگاه ها و مراکز خرید، بناهای تاریخی و ... از جاذبه های آن هستند.کوش اداسی به ساحل شنی و صخره ای اش مشهور است و یکی از پرطرفدارترین سواحل برای انواع ورزش های آبی ازجمله شنا،غواصی و اسکی روی آب است. از این شهر می توانید به راحتی به مناطق توریستی دیگر ترکیه همچون پاموک کاله، میلتوس، پرگاموم و غیره سفر کنید. در زیر به چند جاذبه عمده کوش آداسی اشاره می کنیم.

 

يکي از جاهايي که هر سال مسافران زيادي را به کوش آداسي مي کشاند، افه سوس است. افه سوس، بازمانده هاي شهري است چندين هزارساله از امپراطوري رُم شرقي که بين ازمير و کوش آداسي قرار گرفته و رفتن به آن از هر دو شهر ممکن است. شهر زيباي افه سوس با ستون هاي سنگي بزرگ، ميدان نبرد گلادياتورها و بقايايي از آمفي تئاتر و دروازه هاي شهر. کوه هاي شمال افه سوس، جايي است که مي گويند اصحاب کهف توي غاري در دامنه ي کوه نزديک به دويست سال خوابيده بودند. که همه این عوامل افه سوس را به یکی از جاذبه های کوش اداسی تنبدیل کرده است.

 غار کاراجا

در شهر کوش آداسی غار کاراجا قرار دارد رودخانه ای در آن وجود ندارد به  همبن جهت یک غار غیر فعال است به همین دلیل از شکافهای سقف قطرات آبی که می چکد ، باعث می شود انواع سنگ قطره ها بوجود بیاید . در داخل غار چند حوضچه کوچک و استخرهای تراوتن وجود دارد. رطوبت هوای داخل غار بیشتر به داخل افزایش می یابد. و از جاذبه های بسیار دیدنی و جذاب كوش آداسي می باشد. این غار از جمله غارهای بکری است که توانسته جذابیتهای خود را حفظ کند و برای علاقه مندان نیز جذاب و بی نظیر باشد.

 جزیره‌ی کبوتر

هم جزیره‌ی کوچکی است که با یک جاده‌ی باریک به شهر وصل می‌شود؛ در فصل مهاجرت پرندگان، خانه‌ی پرنده‌ها می‌شود و یک‌جورهایی سمبل کوش‌آداسی است؛ ساحلی دنج و خلوت دارد و برای آدم‌هایی که دنبال آرامش هستند و می‌خواهند دور از هیجان باشند، جای زیبایی است.

 پاموک کاله

 پاموک کاله در زبان ترکی به معنی قصر پنبه ای میباشد چشم اندازی زیبا و غیرواقعی در غرب ترکیه ساخته است که به خاطر شیب های پله ای سفید همچون برفش معروف شده است.این منطقه گردشگری مهمی در آنتالیا به حساب می آید.این شیب های پلکانی از ماده تراورتن بوجود آمده اند. این ماده یک سنگ رسوبی است که از آب معدنی چشمه های آب داغ رسوب می کند و به این شکل در می آید.آدمیان در هزاران سال گذشته در این آب ها شنا میکردند هیراپولیس شهر باستانی یونانی که به واسطه پادشاهان پرگامون روی چشمه های آب داغ بنا شده است. خرابه های حمام ها، معابد و بناهای تاریخی در این مکان به چشم میخورد. پاموک کاله یک جاذبه توریسی فوق العاده است که آنرا به عنوان میراث جهانی به همراه هیراپولیس شناخته شده است .

 پارک های آبی

کوش اداسی یک شهر  کاملا تفریحی است که از جمله تفریحات آن می توان به پارک های آبی اشاره کرد. کوش اداسی دارای سه پارک آبی است. دو تای آنها در میان بزرگترین پارک های آبی اروپا قرار دارند. پارک آدالند در 4 کیلومتری و آکوا فانتزی در 6 کیلومتری کوش اداسی قرار دارد و لانگ بیج اکوا ریزورت در 5 کیلومتری جنوب کوش آداسی قرار دارد. این پارک ها از بزرگترین مناطق تفریحی کوش آداسی به حساب می آیند.

 پارک ملی دلتای آیدین

پارک ملی دلتای آیدین در محدوده شهرستانهای کوش آداسی و سوکه قرار دارد، از طریق جاده کوش آداسی – سوکه قابل رفت و آمد می باشد. فاصله این پارک ملی تا کوش آداسی ۲۸ کیلومتر و تا سوکه ۳۴ کیلومتر است.. پلاژهای شنی، دره ای، سنگی مرتفع این شبه جزیره بسیار جالب توجه است. بخش شمالی این پارک ملی دارای یک پوشش گیاهی بی نظیر در منطقه مدیترانه است. بویژه گیاهان تیره شاه بلوط و دفنه و نیز کلیه انواع گیاهان مخصوص ناحیه مدیترانه در این شبه جزیره با طراوت و زیبایی خاصی دیده میشود.  پارک ملی دلتای آیدین اگرچه در استان آیدین ترکیه قرار دارد ولی به علت نزدیکی به کوش آداسی از جاهای تفریحی کوش آداسی بشمار می آید .