ازمیر


ازمیر


شهر ازمیر یکی از جاذبه های کشور ترکیه و یکی از مراکز مهم تجاری است که به ترکیه ی کوچک معروف می باشد. زیرا مجموعه ای کامل از تمام زیبایی های کشور ترکیه است.این شهر دارای تابستان هایی بسیار گرم است اما در شب ها تبدیل به نسیم ملایم و خنکی می شود. در مقابل زمستان های این شهر پر از باد و بارندگی است اما کمتر زمانی بارش برف در این شهر دیده می شود . این شهر سومین شهر بزرگ ترکیه است که در کنار دریای بسیار زیبا و دل نواز ” اژه ” قرار گرفته و به دلیل سواحل ماسه ای متعدد در جنوب این شهر و شناخته شدن به عنوان شهری بندری، تجاری بازرگانی و علمی ، یکی از مهم ترین جاذبه های مهم گردشگری ومنبع درآمد کشور ترکیه است.

  1. میدان کناک ازمیر

این میدان یکی از مهم ترین و معروف ترین مناطق توریستی و گردشگری شهر ترکیه است که در یک سمت آن مسجد کوناک یالی و در سمتی دیگر ورودی اصلی بازار سنتی کمرآلتی قرار دارد. در وسط این میدان، برج ساعتی قرار دارد که هدیه ای از سلطان عبدالحمید در سال ۱۹۰۱ است که به سبک عثمانی ساخته شده بسیار پر زرق و برق و پر نقش و نگار است و بیش از صد سال قدمت دارد. به همین دلیل این میدان به برج ساعت معروف است و در واقع این برج سمبل ازمیر می باشد.


2- آسانسور ازمیر

در سال ۱۹۰۷ در میدان کاراتاش بنای بسیار بلندی برای جا به جایی مردم از ساحل کاراتاش به بالای تپه به وسیله ی فشار آب ساخته شد. اکنون این مکان تنها جنبه ی گردشگری دارد و قابل استفاده برای جا به جایی مردم نیست و تنها از رستورانی که در قسمت بالای این بنا ساخته شده و نمایی بسیار زیبا و دل انگیز از شهر ازمیر دارد، می توان استفاده کرد. خیابانی که به این بنا منتهی می شود، داریو مورنو نام گرفت. زیرا این نام هنرمند و موسیقی دان مشهور ترکیه است که در این مکان زندگی می کرده.تله فریک یا تله کابین ازمیر که از روی دریای بسیار زیبا و فوق العاده ی اژه عبور می کند، ارتفاعی ۴۰۰ متری دارد و نمای بسیار دوست داشتنی و زیبایی از درخت های نخل و سواحل ازمیر همچون سواحل چشمه و قوجادیکیلی ایجاد می کند.

 

 

3-قلعه کادفه کاله

قلعه پاگوس یا کادفه کاله با ۱۸۶ متر ارتفاع، از قرن چهارم قبل از میلاد تا کنون پا برجاست.  شهر ازمیر توسط یکی از ژنرال های اسکندر به نام لیسماکوس بازسازی شد اما طی دوره های مختلف همچون دوره های امپراطوری یونان، رم ، بیزانس و عثمانی شامل تغییرات بسیار چشمگیری شده است

4-کادیف کاله

کادیف کاله چشم اندازی زیبا از خلیج ازمیر را در اختیار بیننده قرار می دهد که یکی دیگر از جاذبه های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود. در کادیفه کاله ازمیر خرابه های بی نظیر دیواره های یک قلعه دیده می شود که در دوره سلطنت اسکندر بزرگ ساخته شده اند و منظره‌ای سرسبز از باغ‌های زیتون را در پایین شهر نشان می‌دهد. کادیف کاله یکی از جذاب ترین دیدنیهای ترکیه و جاذبه های گردشگری ازمیر به حساب میاید.

5-  معبد آتنا

معبد آتنا به معني الهه عشق و مهارت یکی دیگر از جاذبه های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود. اگر در بقایای قدیمی ازمیر بررسی کنیم مهم ترین باقی مانده از آن معبد آتنا است. این معبد قدیمی ترین معبد جهان شناخته شده است که در سال 725-700 قبل از میلاد ساخته شده و یکی از برترین دیدنیهای ترکیه و جاذبه های گردشگری ازمیرست.

6- پارک ملی پرندگان

پارک ملی پرندگان یکی از منحصر به فرد ترین و مهم ترین مناطق طبیعی و دیدنیهای ترکیه به شمار میرود. دلتا گدیز یکی از قابل توجه ترین منطقه طبیعی جهان به عنوان بهشت پرندگان و از جاذبه های گردشگری ازمیر شناخته شده است. 250 نوع پرنده، ماهی ها و گونه های خزنده در این دلتا زندگی میکنند. این پارک ملی یکی دیگر از جاذبه های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود.

7- پارک فرهنگ

از تفریحات ازمیر ، پارک فرهنگ است که در این پارک که بین دو منطقه‌ی آلساناک و باسمانه است و پارک اصلی ترکیه به‌شمار می‌رود، برنامه‌های متعددی برگزار می‌شود. این پارک، محل نمایشگاه جهانی ازمیر است و یک پارک سرگرم کننده، باغ وحش، رستوران و باغ‌های آرام و خلوتی دارد. پارکی بسیار بزرگ که یک موزه‌ی تاریخ و هنر هم در آن واقع شده و کلکسیون جالبی از سبک زندگی ترک‌ها در گذشته دارد. از اواسط ژوئن تا اواسط جولای در این مجموعه، فستیوال بین‌المللی موسیقی ازمیر برپاست .