باتومی


باتومی


باتومی یا باطوم شهری بندری بر کرانه دریای سیاه و در کشور گرجستان است. این شهر در مجاورت مرز گرجستان و ترکیه قرار دارد. بندر باتومی با داشتن حدود 140000نفر مرکز خودمختاری آجاریا در گرجستان است. این بندر در دوره رومی ها بندر تجاری مهمی بوده است باتومی به معنای جای ژرف می باشد که دلیل این نامگذاری وجود آبهای بسیار عمیق و ژرف در این لنگر گاه می باشد. اتومی با تهران در حدود  0’.30”  فاصله زمانی دارد و فاصله هوایی آن نیز بر پایه    1.30  ساعت محاسبه می شود. فرودگاه بین المللی باتومی در 2 کیلومتری جنوب این شهر قرار گرفته است. باتومی با برخورداری از سواحلی زیبا و دیدنی باتومی یکی از مقاصد اصلی گردشگری در حاشیه دریای سیاه و قفقاز محسوب می شود. اکثر سواحل باتومی سنگی بوده و برای استفاده از سواحل شنی باید از شهر خارج شوید. هتل های خارج از محدوده اصلی شهر باتومی دارای پلاژهای اختصاصی بوده و مکان هایی آرام تر و تمیزتر نسبت به پلاژهای عمومی هستند.

1-موزه‌ استالین:

استالین یکی از رهبران شوروی سابق ، اهل گرجستان بود. استالین اهل باتومی نبود، بلکه او در گوری، یک شهر کوچک در گرجستان، به دنیا آمد ، اما یک موزه در باتومی به نام او (موزه‌ی استالین) یک بنای سرگرم‌کننده است که توریست ها را با زندگی او آشناتر می‌کند. استالین بین سال‌های ١٩٠١ و ١٩٠٢ تنها چند ماه در این ساختمان ساکن بود. او در طی مدت اقامتش در باتومی، به سازماندهی کارگران قیرکار کمک کرد و یک مرکز چاپ غیر قانونی هم راه انداخت. هرچند که او دو دهه بعد مشهور شد و هنگام اقامتش در باتومی، شاید فقط این کارگران قیرکار و کارمندان مرکز چاپ و پدر و مادر و اقوامش او را می‌شناختند. وسایلی از او به جا مانده که در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند و از میان آن‌ها می‌توان به تختی که او در آن می‌خوابید و همچنین یک حوله‌ی بیدخورده اشاره کرد!

2- آکواریوم باتومی

یکی از زیباترین جاذبه هایی که می توانید در باتومی از آن دیدن کنید آکواریوم باتومی است. این آکواریوم با طراحی منحصر به فردی که از ساحل باتومی الهام گرفته است به مکانی جذاب و پرخاطره تبدیل شده است. طراحی این آکواریوم به صورتی است که شما می توانید آن را به صورت صخره ای موج آورده تصور کنید. نمایشگاه های داخلی این آکواریوم 4 بخش جداگانه اند که اگر از بیرون انها را تماشا کنید با 4 سنگ بزرگ رو برو هستید و همچنین در هریک از این نمایشگاه ها دیدنی های جذابی در  دسته بندی های مختلف قرار دارد

3-مجسمه یادبود مدیا

این مجسمه سمبلی  از شاهزاده ای از اساطیر یونانی است که در شهر باتومی گرجستان واقع شده است. لازم به ذکر است که نمایشنامه مدیا نیز از نخستین نمایشنامه های به جا مانده در تاریخ محسوب می شود. مدیا نام زنی در افسانه ها و اسطوره های یونانی است که از اهالی منطقه کولخیس در گرجستان بود.

4- باغ گیاهشناسی

این باغ در 10 کیلومتری شمال بندر باتومی قرار دارد. گیاهشناس روس آندری نیکلاویچ به کمک دو باغبان زبده گرجی این باغ بنیان نهادند. این باغ 5000گونه گیاهی دارد که 1200 گو.نه آن رز است. اداره این باغ با آکادمی گرجستان بود ولی از سال 2006مستقل شده است. به گفته استاد مایکل سوکو هیچ کشوری در دنیا تنوع گیاهی و جانوری گرجستان را ندارد.

5- آبشار ماخونتستی

این آبشار در 45 کیلومتری باتومی قرار دارد که 737متر است و بهترین فصل برای بازدید از این آبشار بهار، تابستان و پاییز می باشد.

6- میدان اوروپاس

این میدان پهن و عریض، میدان مرکزی و اصلی باتومی به حساب می آید و از جمله خصوصیات آن می توان به فضاهای اختصاص یافته به فعالیت های ورزشی و همچنین فواره های موزیکالش اشاره کرد. بر فراز میدان یک یادبود برجسته و بلند از مدئا ( کسی که باعث شد گرجستان به اروپا نزدیک شود) وجود دارد که در سال 2007شهردارر باتومی از آن بهره برداری کرد. این دیادبود که به هزینه دولت ساخته شده است یک مجسمه مدئا بر روی یک سکوی بلند است.

7- پارک دلفین ها

این پارک در سال 1975تاسیس شد که در آن زمان یکی از نخستین و بهترین نمایش ها بود . این نمایش ها شامل 30حرکت دمختلف دلفین ها از جمله رقص، بازی با توپ ، پرش از حلقه، ایستادن روی دم و نمایش های جذاب و خیره کننده دیگر می باشد. سالن نمایش دارای 4 قسمت می باشد که 703 تماشاگر را در خود جای می دهد.