گوانجو


گوانجو


شهر گوان جو ئو در فارسی بیشتر با عنوان گوانگ ژو یا گوانگجو شناخته می شود. شهر گوانجو ، مرکز استان گوانگ دونگ و بزرگترین شهر جنوبی چین به شمار می رود. همچنین یکی از مناطق توسعه یافته  و قدرتمند و سومین شهر بزرگ چین است . این شهر به تجارت و داد و ستد خارجی مشهور است و محل برگزاری بزرگترین نمایشگاه بازرگانی چین، نمایشگاه  کانتون می باشد.

اگرچه این شهر به اندازه پکن و ژبان معروف نیست اما دارای اماکن تاریخی و فرهنگی معروفی است.امروزه گوانجو شهری پرهیاهو و دولتمند است که دیدنی های زیادی را از جمله باغ های بسیار زیبا و آرامگاه های 2000ساله را در خود جای داده است. رشد و توسعه های اخیر تاثیرات زیربنایی زیادی را برای شهر به همراه داشته است که در آن آسمان های خراش های عظیم جای ساختمان های قدیمی را گرفته اند.

 

1-معبد اجدادی خاندان چن

این معبد که به آن فرهنگسرای خاندان چن و یا تالار اجدادی نیز گفته می شود یکی از مکان های دیدنی در شهر گوانجو است این مکان علاوه بر اینکه برای عبادت و طلب بخشش است جهت تدریس علم و دانش نیز مورداستفاده قرار میگیرد. در حال حاضر از این محل بعنوان موزه فرهنگ و هنر گوانجو بهره وری می شود.ساختمان معبد متشکل از 9 تالار  در دو بخش اصلی و فرعی است ، در این مجموعه 6محوطه محصور (حیاط)و 19 ساختمان که با راهرو به هم مرتبط می باشند وجود دارد. یک جفت طبل سنگی درست جلوی درب ورودی ساخته شده است که ارتفاع هریک به 2.55متر می رسد.

2-رودخانه پرل

این رودخانه در زمان های قبل به دریای پرل مشهور بوده است با توسعه مدرن گوانجو 10پل بر عرض رود پرل بنا شده است. در امتداد سواحل این رود زیبا ، آسمان خراش ها، مراکز خرید مدرن و هتل های زیبا خودنمایی میکند. نمای رودخانه در شب حتی زیباتر هم میشود. پل هایی که با نور نئون آذین شده اند  و کشتی های پر از توریست فضای این منطقه را بسیار رنگارنگ و پر جنب و جوش نموده است.

3-معبد شش درخت انجیر

معبدی بودائی که در واقع  در سال 537 و در دوره سلطنت لیانگ ساخته شده است . نام این معبد در ابتدا بوژوئانگیان بوده اما در دوران سلطنت سانگ شمالی یک نویسنده بخاطر شش درخت انجیری که در آنجا مشاهده نمود از آن بعنوان معبد شش درخت انجیر یاد کرد و از آن پس هم با همین نام شناخته شد.

4-پارک یوکزیو

بزرگترین پارک در منطقه گوانجو که مساحتی حدود 860هزار متر مربع را در برمیگیرد. این پارک دارای سه دریاچه مصنوعی و هفت تپه است و همچنین کوه یوکزیو در این منطقه واقع شده است. این پارک شامل امیزه ای زیبا از یادگاری های فرهنگی باستانی ،صنعت توریسم بوم شناختی ، دریاچه ها و آبنماهای زیبا، مجسمه های سنگی پنج رام و ... می باشد.

5-تپه لوتوس

این تپه، یکی از مشهورترین تپه هایی است که در دلتای رود پرل در حومه  جنوبی  شهر پانیو و در 20کیلومتری گوانجو واقع شده است .تپه لوتوس از 48 تپه کوچک قرمز رنگ سنگی تشکیل شده است و تنها منطقه باستانی 2000ساله چین است که در وضعیتی عالی قرار دارد.همچنین مجسمه طلایی الهه بخشش نیز در این تپه قرار دارد.

6-جزیره شامیان

شامیان در چینی به معنای ساحل شنی است. این جزیه از نظر تاریخی اهمیت بالایی دارد و عصر سانگ و کینگ نقش مهمی در تجارت خارجی گوانجو ایفاکرده .این جزیره  درست شبیه یک کشتی بسیار بزرگ است که در کناره آبهای ساحلی پهلو گرفته است.