باکو


باکو


شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان است که بزرگترین شهر و بندر این کشور محسوب می گردد. بد نیست بدانید که شهر باکو پیوند خواهرخواندگی با شهر تبریز در ایران خودمان دارد در باکو موسیقی، تئاتر و اپرا از اهمیت بالایی برخوردار هستند و از تفریحاتی محسوب می گردند که در تور باکو می توان زمانی را به آنها اختصاص داد. فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف باکو در 20 کیلومتری شمال شرقی این شهر واقع شده است.

1-ایچری شهر

بافت قدیم شهر باکو ،که از آن با نام ارگ باکو نیز یاد می‌شود به تدریج مابین قرون 11 تا 19 میلادی ساخته شده است .این شهر محصور از دوران پارینه سنگی تاکنون محل سکونت انسان بوده است و فرهنگ و تمدنهای مختلفی چون را در خود جای داده است.این قسمت شهر در شمال غربی خلیج باکو واقع شده و جزو دیدنیترین مکان‌های باکو بشمار می‌رود که در سال 2000 میلادی در شمار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت .ایچری شهر دارای 23 محله، 2 کاروان سرا، 3 چشمه آب، میدان بازار و ...می باشد که جذاب‌ترین مکان آن قلعه دختر(qiz qalasi) است

2-برج دختر

این برج ۸ طبقه که در قرن دوازدهم ساخته شده در داخل شهر قدیمی محصور واقع شده و از بالای آن می توانید نماهای پانورامای زیبایی از شهر را تماشا کنید. درون این برج یک موزه و یک مغازه خرید سوغاتی قرار دارد و در جشن نوروز، آتشدان بالای این برج را روشن می کنند.

3-موزه فرش

بنایی با ستون های بزرگ در آن سوی مکانی که موزه لنین قرار داشته است. در این مجموعه، ۶۰۰ فرش و تابلو فرش از قرن هفدهم تا بیستم از قره باغ، گوبا، شیروان، قزاق گنجه و مدرسه تبریز به نمایش گذاشته شده است. همچنین می توانید لباس محلی آذری را در این موزه به تن کنید تا عکاسان حرفه ای با فرش های قدیمی از شما عکاسی کنند.


4-تالار دولتی اپرا و باله

این تالار در سال ۱۹۱۱ ساخته شده و در سالن موسیقی آن لوسترهای مجلل زیبایی به چشم می خورد. ساخت این تالار حدود 30000 دلار در آن زمان تمام شد. در سال ۱۹۸۵ این ساختمان در آتش سوخت و دو سال پس از آن بازسازی شد.

5-قوباستان (qobustan)

قوباستان کوه آتشفشانی عجیبی است که می توان انواع حجاری های روی سنگ عصر سنگ و برنز را روی آنها مشاهده کرد. این کوه نیز از دیگر جاذبه های شهر باکو است.

6-شکی (sheki)

شهر شکی یکی از زیباترین روستاهای آذربایجان است که در دل کوه واقع شده است. این شهر مملو از مساجد و کاروانسراهای زیبا است که همه به قرن ۱۸ میلادی تعلق دارند. این شهر حدود ۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و شمال غربی باکو واقع شده است.

 

  1. خینالیق (khinalug)

خینالیق یک روستای کوهستانی دورافتاده در شمال شرقی آذربایجان است. اهالی این روستا به زبان خینالیق و ترکی آذربایجانی حرف می زنند و در آنجا آثار بسیاری از ایرانی های زرتشتی را میتوان مشاهده کرد. حدود یکهزار تات در این روستا زندگی می کنند و این روستا مملو از هندوها و بوداییان است  و از دیگر جاذبه های باکو است.